Sağlık Raporu Nereden Nasıl Alınır?
Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sağlık Raporunu Nasıl Alabilirim?

Sağlık Raporunu Nasıl Alabilirim?

Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?, Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?

Bu yazımızda sizlere"Sağlık Raporu, Sağlık Raporu Nasıl Alınır?, Sağlık Raporu Nereden Alınır?, Sağlık Raporu Ücreti, Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?,Sağlık Raporu Hangi Hastanelerden Alınır?"sorularının yanıtını detaylı bir şekilde bilgilerinize sunacağız.

Sağlık Raporu

Hayatımızın birçok noktasında sağlık raporuna gerek duyulmakla beraber ihtiyaç olunmaktadır. İşe girişlerde, ehliyet almada, ehliyet yenilemede,spor yapmada, yüksek öğretim kurumlarına girmede, silah ruhsatı almada, memuriyet için, polis olmak için, hacca gitmek ve yurtdışı seyahatine kadar varan birçok ortak noktada sağlık raporuna ihtiyaç duyulmaktadır. 

Peki, Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?, Sağlık RaporuÜcreti Ne Kadardır?

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sağlık Raporu, devlet hastanelerinden ve ya özel sağlık kuruluşlarından ve askeri hastaneler beraberinde aile hekimliklerinden alınabilir.

Fakat her durum için istediğimiz sağlık kuruluşuna sağlık raporuiçin müracaat edemeyiz. 

Nasıl diye soracak olur iseniz;

Varsayalım askere gideceksiniz ve sağlık raporu almanız gerekir. Askerlik işlemlerinizin için aile hekiminize gidebilirsiniz. 

Ancak işe ilk girişlerde sağlık raporu alabilmek için işyeri hekiminize görünmeniz gerekir.

Bundan dolayı ilk öncelikle ne için nereden sağlık raporu alacağınızı öğrenmeniz gerekmektedir. 

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na göre 1 Ocak 2013 yılı itibari ile işe ilk girişlerde alınması mecburi olan sağlık raporları yetkilendirilmiş olan sağlık birimlerinden ücret karşılığında alınabiliyor.

Öncesinde aile hekimliklerinden ücretsiz olarak alınabilensağlık raporu yapılan düzenlemeler ile beraber 50 ile 100 TL civarında değişenbir rakam ile alınabilmekte.

İşe ilk girişlerde, ehliye almada, askerlik için, silah ruhsatı için ve benzeri durumlarda istenilen sağlık raporlarının işyeri hekimlerinden ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı çalışan sağlık kuruluşlarından alınabilmektedir.

6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

SAĞLIK RAPORU ÜCRETİ NE KADAR?

Aile hekimliklerinden ücretsiz olarak alınan sağlık raporları,Sağlık Bakanlığına bağlı olarak çalışan sağlık kuruluşlarından 50 ve 100 Türk Lirası civarında değişen ücret bedeli ile alınabilir.

Kısaca konumuzu özetleyecek olur isek sağlık raporu almak isteyen kişiler;

Sağlık Bakanlığı tarafınca yetkilendirilmiş olan sağlık kuruluşlarında gişeye muayene ücreti yatırılarak sağlık raporunu alabilirsiniz.

Özel sağlık kuruluşlarından alacağınız sağlık raporunun ücretini ödemeniz gerekmektedir. Aile hekiminizden sağlık raporunuzu yapılan düzenlemeler beraberinde ücret ödemeden alabilirsiniz.

Aile hekiminiz gerekli gördüğü durumda sizi farklıpolikliniklere yönlendirerek uygundur imzası almanızı isteyebilir.

Sağlık raporunu ücret karşılığında özel hastanelerden ya da özel polikliniklerden alabilirsiniz. SSK anlaşmanız var ise yani sigortalı iseniz özel hastanelerde sağlık raporu ücreti değişmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları