Senet Nasıl Doldurulur?
Senet Doldurma Nasıl Olur?

Senet Nasıl Düzenlenir?

Bu yazımızda sizlere"Senet Nasıl Düzenlenir?, Senet Nasıl Doldurulur?, Senet Doldurma Nasıl Olunur?, Senet Doldurma Örneği"hakkında bilgiler sunacağız.

Senet Nedir?

Herhangi bir kimsenin ödemeye ve ya yapmaya borçlu olduğu şey göstermek amacı ile imzalayarak ilgili tarafa verdiği belgedir.

Senet Doldurma Örneği

Senet Doldurma Örneği

Senet Doldurma ve Düzenleme

Senet Doldurma ve Düzenleme

1. Numaralı Kısım

Senedin vadesini yani ödeme gününü belirten tarihtir. Ödeme vadesi olarak ta bilinir. Bu kısım boş ise senedin ibraz edildiğinde ödenmesi gerekmektedir.

2. Numaralı Kısım

Bu kısım senet tutarını belirtir. Buraya ödenecek olan borcun tutarı yazılır. Yani borçlunun ne kadar borca karşılık olarak senedin düzenlendiğini göstermektedir.

3. Numaralı Kısım

Ödeme tarihinin bu kısma yazılı olarak yazılması, senet doldurulurken bir diğer senet düzenlenirken karışıklılığa neden olmamak amacı ile ödeme günün teyit edilmesini sağlar.

İhtilaf durumunda bu kısımda yazan tarih geçerli olmaktadır.

4. Numaralı Kısım

Bu kısma senet borcunun kime ödeneceği yazılmaktadır. Yani alacaklı kim ise bu kısma yazılmaktadır. Örnekte de yer aldığı gibi.

5. Numaralı Kısım

Bu kısma ise 2 numaralı kısımda yazan tutarın yazı ile yazılması gerekir.

6. Numaralı Kısım

Bu kısma borcun neden kaynaklandığı yazılmalıdır. Bir mal ve ya hizmet karşılığı düzenlenmiş ise malen, nakit para için düzenleniyor ise nakden yazılmalıdır.

Bu kısmın boş bırakılmasında herhangi bir sıkıntı yoktur.

7. Numaralı Kısım

Bu kısma borcu ödeyecek olan kişi yazılır.

8. Numaralı Kısım

Bu kısma senedin düzenleme tarihi ile düzenleme yeri yazılmalıdır.Yazılması zorunlu kısımlardan biridir. 

Düzenleme yeri yazılmazsa borçlu adresi esas alınmaktadır. Borçlu adresinde de idari bir birim olan düzenleme yeri yazmıyorsa senet geçerli sayılmaz.

9. Numaralı Kısım

Senedin esaslı noktalarından olan aynı zamanda en önemli kısmı olan bölüm imza kısmıdır. Senette imza bulunmuyor ise senet geçerli sayılmayarak herhangi bir hükmü bulunmaz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları