Senet Ödeme Günleri - GÜNCEL
Senet Ödeme Günü Kaç Gündür?

Senet En Geç Ne Zaman Ödenir?

Senet En Geç Ne Zaman Ödenir?

Senet Ödemesi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere"Senet Ödemesi Ne Zaman Yapılır?, Senet Ödeme Günleri, Senet Ödeme Günü Kaç Gündür?"sorularının yanıtını sunacağız.

Senet Ödeme Günü

Gerek ticari faaliyetlerde olsun gerek şahsi ilişkilerde olsun en çok tercih edilir ödeme araçlarından biri senettir.

Senet aracılığı ile birçok işlem yapılmaktadır. Senet kullanımı en çok ticari faaliyetlerde karşımıza çıkmaktadır.

Herhangi bir hizmet ya da mal karşılığında ödeme için senet düzenlenerek daha geç vadelerde ödeme yapmamıza olanak sağlıyor.

Senet ile ödeme işlemlerinde senet üzerinde yazılı olan vade tarihinde ödeme yapılmaktadır.

Senet üzerinde belirtilen ödeme tarihi gününde borçlu ödemeyi yapmakla zorunludur. Senet imzalamakta ki amaçta belirtilen tarihte alacaklı tarafa ödeme yapacağınızı taahhüt etmenizdir. 

Senet bi nevi ödeme yapacağınızın ispatı olmaktadır. Ancak işler sizin istediği gibi gitmediği taktirde düzenlemiş olduğunuz senedi ödemeyecek duruma gelebilirsiniz.

Senet ödeme günü verilen tarihten itibaren en genç iki iş günü olmaktadır. Şöyle ki, iki iş günü içerisinde senedi ödemeniz gerekmektedir.

Aksi taktirde senedin ödenmemesi bağlı olarak notere gidilerek senet protesto işlemi gerçekleştirilmektedir.

Senet protestosu işleminin ardından tarafınıza ihbarname çekilir ve senedi ödemeniz gerekir. Protestoya rağmen ödenmeyen senet tahsili için icra yoluna gidebilir alacaklı taraf.

Senet ödeme gününü en fazla iki iş günü geciktirebilirsiniz. Yasal işlemler ile uğraşmak istemiyor iseniz senet ödeme işlemini muhakkak gerçekleştirin.

SENET ÖDEME GÜNLERİ;

SENET ÖDEME GÜNLERİ;

SENET ÖDEME GÜNLERİ : PAZARTESİ, SALI, ÇARŞAMBA, PERŞEMBE, CUMA, CUMARTESİ ve PAZAR günleridir.

Yani hafta içi senet ödemesi yapılabileceği gibi hafta sonu'da senet ödemesi yapılabilir.

Aslına bakacak olur isek;

Senet ödeme günü birazda karşı tarafın insiyatifine bağlı bir durumdur. Yani senet ödeme gününüz gecikti ancak ödeme yapacak durumunuz yok ve yasal süreç ile uğraşmak istemiyorsunuz o halde yapmanız gereken alacaklı taraf ile makul derecede bir anlaşma sağlamanız olacaktır.

Alacaklı taraf vadesi geldiğinde alacağını tahsil etmek ister çoğu zaman alacağını alamayan alacaklılar tahsil işlemi için icra yoluna başvurmaktadır.

Sizlerde bu sıkıntı ile karşılaşmamak adına alacaklı taraf ile anlaşma yapabilir senet ödeme gününü ileri tarihlere atabilirsiniz.

Bu durumda hem yasal süreçle uğraşmak zorunda kalmaz hemde ödeme konusunda sıkıntı yaşamamış olursunuz.

Tabi bu durumun gerçekleşebilmesi için alacaklı taraf ile anlaşma yapmanız gerekmektedir. Alacaklı taraf anlaşma yoluna gitmez ise ne yazık ki geçmiş olsun diyebiliriz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları