SGK Ödeme Süresini Uzattı
Sosyal Güvenlik Kurumu Yapılandırma Ödeme Süresini Uzattı

Sosyal Güvenlik Kurumundan Süre Uzatımı

Sosyal Güvenlik Kurumundan Süre Uzatımı

SGK Yeniden Yapılandırma Ödemeleri İçin Süreyi Uzattı

3736 Sayılı Bir takım alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin Kanuna göre, Sosyal Güvenlik Kurumu kısaca SGK, borçlarını yapılandırmak isteyen mükellef kişilere 31 Ekim 2016 tarihine kadar yapılandırma başvurusu süresi tanıyarak yapılandırılan söz konusu borcun 2 Ocak 2017 tarihine kadar 1.taksitin ödenmesi için süre tanınmıştı. 

SGK borcunu yapılandıran mükellef kişiler SGK borçlarının taksitlerini peşin ödemeleri halinde, peşinatın tamamını anlaşmalı banka kurumlarına yatırabileceklerdi.  SGK borcu anlaşmalı bankalar dışında birde PTT şubelerine, ATM'lere ya da internet bankacılığı üzerinde ödenebilecekti. SGK yapılandırma borcu taksitini son güne bırakan vatandaşlar bugün  beklenmedik bir sorunla karşılaşarak SGK yeniden yapılandırma borçlarını ödeyemediler. 

Bunun nedeni sistemden kaynaklı sıkıntı diye aktarıldı. Buna ilişkin banka kurumları arasında kurulan sistemde çıkan arıza nedeni ile mükellefler borçlarını ödeyemedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bu duruma ilişkin şu açıklamayı gerçekleştirdi;

"Bilindiği üzere, Kurumumuz alacaklarının tahsiline ilişkin peşin ödemeler ve ilk taksit ödemelerinin bugün son günüydü. 02/01/2017 pazartesi günü (bugün), Kurumumuzla prim tahsilat anlaşması olan bankaların Kurumumuz tahsilat sistemleriyle iletişiminde sıkıntılar yaşanmış ve prim tahsilatlarında aksaklıklar oluşmuştur.Prim ödeme yükümlülerimizin mağduriyetlerini önlemek amacıyla son ödeme günü 02/01/2017 tarihi olan prim ve diğer tüm alacakların tahsilat işlemleri 09/01/2017 tarihi mesai bitimine kadar uzatılmış olup, bu tarihe kadar yapılacak söz konusu ödemeler yasal süresi içinde yapılmış sayılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Bu açıklama sonrası borçluların yüreklerine soğuk su serpildi. Yapılandırılan SGK borcunu ödemeyenlerin yapılandırması bozulacaktı ne yazık ki.

SGK Yeniden Yapılandırma borcunu ödeyemeyenler 09/01/2017 Pazartesi günü borçlarını ödeyebilecekler.

SGK Yeniden Yapılandırma Borcu Son Ödeme Tarihi: 09 Ocak 2017

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları