Sigorta Acenteliği Nedir? Ne İş Yapar?
Sigorta Acentesi Nedir?

Sigorta Acenteliği

Sigorta acenteleri bir sözleşme beraberinde bağlı oldukları sigorta şirketlerinin temsilcileridir.

Bağlı oldukları sigorta şirketinin ürünlerinin tanıtım ve pazarlamasını yapmak ile görevli olup o şirketin talimatları doğrultusunda çalışmaktalar.

Detaylara inecek olur isek;

Detaylara inecek olur isek;

Sigorta Brokerliği Nedir?

Sigorta Brokerliği Nedir?

Kişilerin sigorta ihtiyaçları doğrultusunda, tavsiyelerde bulunmak, onlar adına sigorta şirketleri ile görüşmeler sağlamak, hasarın belirlenmesinde sigortalı adına hareket etmek ve yetkili olduğu branşlarda sigorta şirketi adına sigorta sözleşmesi oluşturmak aynı zamanda müşterisinin bütün haklarını bilmesini sağlamak ve diğer gerekli olan hizmeti sunmak yetki ve sorumlulukları yasayla belirlenmiş olan sigorta aracısına denir.

Sigorta Brokerları Faaliyete Geçebilmek İçin;

Sigorta Brokerları Faaliyete Geçebilmek İçin;

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğünden sigorta brokerliği ruhsatı almak mecburiyetindedir.

Ruhsat başvurusunda bulunabilmek için gerekli olan koşul ve şartlardan biri de, şirketin kurucu ortaklarının en az 8 yıl sigorta şirketinde görevde bulunmuş olmalarını belgelemeleridir.

Yani anlayacağınız brokerların sektörde uzlaşmış olmaları gerekmektedir.

Sigorta Brokeri İle Çalışmanın Avantajları

Sigorta brokerları sigorta şirketi adına değil, müşteri adına çalışmaktadırlar. Müşterilerinden almış oldukları yetki belgesi ile, müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun sigorta poliçesini anlaşmalı sigorta şirketleri arasında minimum üç sigorta şirketinden temin ederek, müşterilerinin en en doğru kararı vermelerinde yardımcı olurlar.

Bu sebeple sigortalı adına en uygun olan risk yönetim ve sigorta programını tarafsız olarak belirler ve uygulama sırasında çıkan problemlerde sigortalı hakkını sigorta şirketine karşın koruyarak çözümlendirirler.

Sigorta brokerları yasa gereği özgürdür ve acenteler gibi sigorta şirketleri ile bağlayıcı bir sözleşme gerçekleştirmezler.

Müşterilerinin lehine gerekli gördükleri bütün sigorta şirketleri ile çalışma sağlayabilir ve istedikleri sayıda sigorta şirketlerinden teklif alabilirler.

Sigorta brokerları Hazine Müsteşarlığı Teftiş Kurulu tarafınca belirli aralıklarda teftişe tabi tutularak denetlenirler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları