Silahlı ve Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?
Öze Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?, Özel Güvenlik Sertifikası Ücreti

Özel Güvenlik

Özel Güvenlik

Özel Güvenlik Sertifikası Nereden Nasıl Alınır?

Bu yazımızda sizlere"Özel güvenlik sertifikası nasıl alınır?, Özel güvenlik sertifikası nereden alınır?, Özel güvenlik sertifikası alma şartları nelerdir?, Silahlı özel güvenlik sertifikası nasıl alınır?, Silahsız özel güvenlik sertifikası nasıl alınır?,Özel güvenlik sertifikası ücreti,Özel güvenlik sertifikası alma şartları nelerdir?"soruları hakkında bilgiler sunacağız.

Silahlı ve Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası

Özel Güvenlik Görevlisi mesleği bir çok kurum ve kuruluşlarda çalışma imkanı sunulan ve her geçen gün önemi artan bir meslek olduğunu söyleyebiliriz.

Ülkemizde her geçen gün artan nüfusun ve vatandaşların güvenlik ihtiyacını kolluk kuvvetlerin bir başına karşılaması mümkün olmadığından özel güvenlik personeline ihtiyaç duyulmaktadır.

Bundan ötürü 2000 senesi sonrasında özel sektör kendi eliyle ve iş gücümü ile istihdam alanı oluşturmuştur.

Oluşturulan bu istihdam kapısı ile beraber toplumda ki genel güvenlik sorunu büyük oranla çoğalırken oluşabilecek yeni suçların ve tehlikelerin önüne geçilmesi ile özel güvenlik mesleği de büyük rağbet görmüştür görmeye de devam etmektedir.

Peki, Özel güvenlik olma şartları nelerdir?, Kimler özel güvenlik olabilir?, Özel güvenlik sertifikası nasıl alınır? detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Özel Güvenlik Sertifikası

Kamusal yetki ve alanı dışında ki kişileri, kurumları ve toplumu aynı zamanda diğer varlıkları korumak amacı ile güvenlik hizmetini yerine getirebilmek için verilen resmi belgedir "Özel Güvenlik Sertifikası".

Bu bağlamda, park, bahçe, konut, sahil, devlet kurumları, kamu alanı, mesire yeri gibi kamuya açık olan aynı zamanda kamuya kapalı olan yerleri ve festival, konser gibi özel etkinliklerde özel ya da tüzel kişiler tarafınca  kiralanan kullanıma açılan alanlar ile belediyeler tarafından işgaliye bedeli alınan ya da kuyumcular çarşısı gibi para ve emtianın yoğun olduğu yerler aynı zamanda banka kuruluşları için istenilen izin ve talepleri değerlendirilerek özel güvenlik hizmeti kabul edilmektedir.

Yine, sitelerde, avm'lerde, iş merkezlerinde ve sanayi bölgeleri ile havalimanlarında özel güvenlik hizmeti sağlanmaktadır.

Özel güvenlik sertifikası ise, Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası, Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası olmak üzere ikiye ayrılarak alınma şartları farklılık göstermektedir.

Özel Güvenlik Sertifikası Alabilmek İçin Genel Şartlar

*T.C vatandaşı olmak,

*Silahsız özel güvenlik sertifikası alabilmek için, en az ilköğretim ya da ortaokul mezunu olmak,

*18 yaşından büyük olmak,

*Silahlı özel güvenlik sertifikası alabilmek için, en az lise ve dengi okuldan mezun olmak,

*21 yaşından büyük olmak,

*Taksirli suçlar haricinde ağır hapis cezası ya da 6 aydan fazla hapis cezası olmamak,

*Pkk, Fetö ve benzeri terör örgütlerine üye olmamak ve bağlantı içerisine girmemiş olmak,

*Kamusal haklardan yararlanmada yasaklı olmamak,

*Özel güvenlik personeli olmaya engel bir durumu olmamak (Sağlık sorunu)

Özel Güvenlik Kurs Eğitimi ve Başarı Sınavı

Özel güvenlik sertifikası almak isteyen kişiler, başvuru kayıt tarihinde bulundukları ildeki özel güvenlik sertifikası veren kurum ve kuruluşlara başvuru yapmalıdır.

Söz konusu kurslarda 120 saat süreli bir program ile silahlı ve 100 saat süreli bir program ile silahsız sertifika eğitimi verilmektedir.

Adaylar kurs eğitimi sonunda Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığınca belirli tarih ve saatte yapılacak olan sınava girmektedir.

Bu sınav ise kursta verilen eğitim dahilinde 100 sorudan oluşmaktadır. Özel güvenlik sertifikası sınavında başarısız olan adaylar tekrar eğitim kursuna katılmadan 3 kez daha sınava girme hakkına sahiptir.

Yazılı sınav haricinde silahlı özel güvenlik sertifikası almak isteyen kimseler, poligonda atış sınavına tabi tutularak başarı ile geçmelidirler.

Bu sınav ise 25 mermilik atışta 15 isabetli atışla yapılması gerekmektedir.

Sınavı başarı ile tamamlayan adaylar ÖZEL GÜVENLİK SERTİFİKASI almaya hak kazanmış olurlar.

Sınavı kazanan adaylar ise kimlik kartı alabilmek için ikamet ettikleri yerleşim yerinde ki İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne talep edilen belgeler ile beraber müracaat etmesi gerekmektedir.

Sınavı başarı ile tamamlayan adaylara kimlik kartı valilik tarafınca verilmektedir.

Özel güvenlik sertifikasını alan kişiler, her 5 yılda 60 dersten oluşan yenileme eğitim programına ve sertifika yenileme sınavına katılmakta zorunludurlar.

Özel Güvenlik Görevlilerin Çalışma Şartları

Özel güvenlik görevlileri yazımın yukarısında da belirttiğimiz üzere birçok alanda çalışabilirler. Özel güvenlik görevlilerinin almış oldukları maaş çalıştıkları firma ve kuruma göre farklılık göstermektedir.

Özel güvenlik görevlisi en düşük maaşı asgari ücret olurken en yüksek özel güvenlik maaşı 3.500 TL civarında olmaktadır.

Fazla mesai yapılması durumunda da saat üzerinden mesai ücreti de alınmaktadır. Özel güvenlik çalışma saatlerinde genellikle vardiya sistemi uygulanır.

Vardiyalar ise çalışılan firma ve kuruma göre iki ya da üç vardiya şeklinde olmaktadır. 

Günlük 8 saat pazar günü hariç olmak üzere haftalık 45 saat, 12 saat çalışma 24 saat dinlenme gibi dilimler firmalara ve çalışma şartlarına göre farklılık göstermektedir.

Servis ile yemek ihtiyacı taşeron firma tarafınca karşılanmaktadır. Silahlı özel güvenlik sertifikasına sahip olanlar için çalışma alanı silahsıza göre daha fazladır. Banka ve devlet kurumları gibi.

Özel Güvenlik Sertifikası Ücreti

Silahlı ya da silahsız özel güvenlik sertifikası almak ücrete tabidir. Bu ücret ise gidilen kurs ile ile göre farklık göstermektedir.

Ancak 2017 yılı için silahlı özel güvenlik sertifikası ücreti tahmini 600 ile 650 TL civarında olmaktadır.

Silahsız özel güvenlik sertifikası ücreti ise tahmini 400 ile 500 TL civarında olmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları