Stopaj Vergisi ve Stopaj Oranları Nedir?
Stopaj Vergisi

Stopaj

Stopaj

Stopaj Vergisi Oranları ve Stopaj Hesaplaması

Stopaj Vergisi: Stopaj kaynaktan kesme gelir vergisinde, özellik ile maaş ve ücretlilerin vergi borçlarının ödenmesinde gelirin, gelir sahibinin eline geçmemesinden önce verginin kesilmesini ifade eder.

 Stopaj vergisi gelir veyahutta kurumlar vergisine tabi olan bir kazanca ilişkin olan hasılatın ilgilisine ödenmesi aşamasında ki ödemeyi yapanlarca yasa beraberinde belirlenmiş oranlar üzerinden ödeme miktarının bir kısmının tutulması ve de hasılatı elde edenin adına aynı zamanda onun peşin vergisi olarak vergi dairesine yatırılması yönünde uygulanmakta olan vergileme yöntemi ve de vergi güvenlik tedbiridir. Ülkemizde beyan esasının geçerli olduğu vergi sistemlerinde stopaj istisna teşkil etmektedir.

Stopaj Nasıl Hesaplanır? Stopaj Hesaplama

Bilindiği gibi Gelir Vergisi Yasasınca 75/4. maddesi hükmü uyarınca yıllık aynı zamanda özel beyanname veren kurumların indirim ve de istisnalar düşürülmeden önceki kurum kazancından hesaplanmakta olan kurumlar vergisi düşüldükten hemen sonra kalan kısım menkul sermaye iradı olarak kabul edilir.

Ayrıca bu kısım kurumların halka açık olup olmaması dahilinde kurum bünyesindde aynı yasanın 94/6-b maddesi gereği uyarınca vergi tevkifatına tabi tutulur. 

Bakanlar Kurulu kararı beraberinde bu konuya ilişkin yapılması öngörülen vergi tevkifatı oranı;

*Halka açık anonim şirketlerde %10

*Diğerlerinde ise %20'dir.

Bir önceki yazımızda sizlere Geçici Vergi Oranı konusu hakkında bilgiler vermiştik. Dilerseniz makalemize göz atabilirsiniz.

http://gofinans.com/haberler/gecici-vergi-orani

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları