SWIFT, İran Bankalarının Erişimini Kesti
Dünya genelinde bankalar arasında elektronik fon transferi işlemini sağlayan SWIFT, gerçekleştirdiği yazılı açıklamada, bazı İran bankalarının küresel finansal sistemin istikrarı ve bütünlüğü için elektronik fon transferi sistemine erişimlerinin yasaklandığını duyurdu.

SWIFT: İran Bankalarının Erişimlerini Yasakladı

Amerika Birleşik Devletleri'nin, 2015 nükleer anlaşması kapsamında kaldırılan tüm İran yaptırımlarını yeniden uygulama kararından sonra merkezi Belçika'da olan SWIFT, yazılı bir açıklama gerçekleştirdi.

Belçika merkezli küresel para transfer sistemi SWIFT, yaptığı yazılı açıklamasında, bazı İran bankalarının küresel finansal sistemin istikrarı ve bütünlüğü için elektronik fon transferi sistemine erişimlerinin yasaklandığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, ABD'nin İran'a yönelik olarak uyguladığı yaptırımlara doğrudan değinilmezken, alınmak zorunda kalınan kararın üzücü olduğu fakat, küresel finansal sistemin istikrarı ve bütünlüğü için alınmak zorunda kalındığı ifade edildi. 

ABD Başkanı Trump, 8 Mayıs'ta nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurmuş ve İran'ın ABD dolarına erişimini, devlet tahvili satmasını, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum, kömür gibi metallerle ticaret yapmasını, yolcu uçağı ya da parçalarını ithal etmesini engelleyen yaptırım paketini 7 Ağustos 2018 tarihinde resmen hayata geçirmişti. 

ABD'nin İran'a yönelik ikinci yaptırım paketi, 180 günlük sürenin dolmasının ardından bugün devreye girdi. 

Bugünden itibaren İran Ulusal Petrol Şirketi, İran Petrol Ticaret Şirketi ve Ulusal Tanker Şirketi'ne uluslararası kısıtlamalar getirilirken, ekonomisi büyük ölçüde petrole dayalı İran'dan petrol ve ürünlerinin satışına yaptırımlar uygulanacak.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları