"Ticaret Savaşının Çin Ekonomisine Zararı Yüzde 1 Düzeyinde"
Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHDSK) Başkanı Vang Yang, Çin-ABD ticaret savaşının ülke ekonomisinin büyümesine %1 düzeyinde zarar vereceğini duyurdu.

South China Morning Post gazetesinde yer alan habere göre;

Çin'de en üst düzey istişare mekanizması olarak görev yapan Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı'nın başkanlığını yürüten ve Çin Komünist Partisinin en üst düzeydeki yedi yetkilisinden biri olan Vang Yang, hükümet olarak Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında çıkan ticaret savaşının yıllık etkisini değerlendirdiklerini belirtti. 

Söz konusu değerlendirmeye göre en kötü senaryoda ticaret savaşının ekonomik büyümeye zararının beklenenden daha düşük olacağını vurgulayan Başkan Vang, zararın ekonominin bu seneki büyümesinin %1 oranına karşılık geleceğini söyledi.

 Vang, ABD'nin, ticaret savaşından acı çekeceğini düşünerek Çin halkının kararlılığını hafife aldığını da vurguladı.

Ticaret savaşı, Çin ve ABD arasında 1 yılı geride bırakırken, uluslararası piyasalar geçtiğimiz haftalarda gümrük vergisi misillemelerine şahitlik etmişti.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı'nın Washington'da katıldığı ticaret müzakerelerinden eli boş dönmesinin akabinde ABD Başkanı Donald Trump, ticaret müzakerelerinin başarısız geçmesini sebep göstererek, 8 Mayıs 2019 tarihinde 200 milyar dolar değerinde Çin menşeili ürüne uygulanan gümrük tarifesini %10'dan %25'e çıkardığını açıklamıştı.

Pekin yönetimi, ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamalarını vergi hamlesine misilleme olarak hafta başında ABD'den ithal edilen 60 milyar dolar tutarında beş binden fazla kalem ürüne %5 ila %25 oranında bir gümrük vergisi getirildiğini duyurmuş, vergilerin 1 Haziran'dan itibaren yürürlüğe gireceğini açıklamıştı. 

Çin, geçtiğimiz Mart ayında yaptığı meclis toplantılarında bu seneki ekonomik büyüme hedefinin %6,-6,5 civarında olacağını bildirmişti. 

Pekin yönetimi bu adımla ekonomik büyüme hedefini son 30 yılın en düşük seviyesine indirmişti.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları