Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?
Trafik Cezası İtiraz Hakkı

Trafik Cezasına İtiraz Etme

Trafik Cezasına İtiraz Etme

Trafik Cezalarına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edebilirim?

Bir önceki yazımızda sizlere "Trafik Cezası Sorgulama ve Trafik Cezası Ödeme" işlemleri hakkında detaylı bilgiler vermiştik. 

Bunun ardından sizlere, Trafik cezası itiraz hakkı konusu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Aracınıza yönelik olarak uygulanmış/yazılmış bir trafik cezasına itiraz etme hakkına sahipsiniz. Tabi trafik cezasına itiraz edebilmeniz için bir kaç önemli noktayı bilmeniz gerekmektedir.

 Trafik cezalarına itiraz hakkı, trafik cezasının uygulanış şekline göre değişmektedir. 

Şöyle ki,Trafik polisi memuru sizin adınıza trafik cezası kesmiş ise ve on (10) iş gününde tebliğ edilmemiş ise bu durumda Sulh Ceza Mahkemesine, trafik cezası itiraz hakkınızı kullanarak adınıza kesilmiş olan trafik cezasına itiraz edebilirsiniz.

 Bir diğer, Trafik cezası karşı karşıya ya da plaka üzerinden kesildi ise bu durumda farklı bir yöntem izlenmektedir.

Trafik cezasının birebir olarak kesildiği yani yüz yüze kesildiği  durumlarda ise, kesilen trafik cezasına itiraz etme hakkınız on beş (15) iş günüdür.

Trafik cezasının plaka üzerine yazılması durumunda ise, trafik cezasına itiraz etme hakkı, trafik cezasının size tebliğ edildiği tarihten itibaren başlamaktadır.

Plaka üzerine kesilen trafik cezalarında ise, ceza bilgilendirme tutanağının verilmesi esnasında eğer ki araç sahibi evde yok ise, yetkili kurye kapıya bir not bırakarak bunun ardından belgeyi muhtarlığa teslim etmektedir. Aynı zamanda tebliğ de o günden itibaren başlamış olur.

 Araç sahibinin ikametgah adresi olup, fakat farklı bir adreste oturması nedeni ile, adresini güncellememe sebebi ile de suçlu araç sahibi sıfatına girer.

Trafik cezası sorgulama işlemlerini düzenli olarak yapmanız bilginiz dahilinde adınıza,aracınıza,plakanıza ceza olup olmadığını mutlak ve mutlak düzenli olarak kontrolü sağlamalısınız.

Türkiye'de trafik cezalarına itiraz ilişkin davalarda normal koşullar da trafik mahkemeleri ilgilenmektedir.

Fakat her yerde trafik mahkemelerinin bulunmaması nedeni ile Sulh Ceza Mahkemeleri trafik cezası itiraz davaları ile ilgilenmektedir.

Trafik cezası sorgulama işlemi ile veya yüze karşı karşı yazılan trafik cezalarına itiraz edebilmek için, 

Trafik cezası itiraz için gerekli belgeler

*Trafik cezası tebliğ belgesi

*Ceza tutanağı fotokopisi

*Dava ile alakalı yazılmış olan dilekçe

*Trafik cezası uygulanan aracın ruhsat fotokopisi

*Trafik cezası uygulanan araç sahibinin kimlik fotokopisi

*Ehliyet fotokopisi

Gibi belgeler gereklidir bu aşama için.

 Yukarıda yer alan evraklarınızı hazırladıktan hemen sonra , Sulh Ceza Mahkemesinin ilgili kalemine teslim etmeniz gerekmektedir.

Trafik cezasının ve de tebligat kağıdının asılları sizlerde kalacaktır. Trafik cezası itiraz dilekçenize yazdıklarınıza göre nihai bir karar verilecektir.

 Trafik cezası itiraz davasına ilişkin olarak hiç bir duruşma gerçekleştirilmeyecektir. Mahkeme tarafından trafik cezası itiraz davanızın neticesi tebligat ile adresinize gönderilecektir.

Mahkemenin yoğunluğuna bağlı olarak trafik cezası itiraz davasına ilişkin olarak karar süreci 2 ya da 3 aya kadar uzayabilir.

Trafik cezasına itiraz hakkınızı sadece haklı olduğunuzu düşündüğünüz gereği ile kullanır iseniz mahkemelere gereksiz iş yükü vermiş olursunuz.  

Trafik cezası sorgulama işlemleri için aşağıda yer alan linke tıklamanız yeterli olacaktır.

http://gofinans.com/haberler/plakadan-trafik-cezasi-sorgulama

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları