Trafik Sigortası Neden Zorunludur?
Trafik Sigortası Yaptırmak Neden Zorunlu?

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası

Trafik Sigortası Neden Zorunlu?

Bu yazımızda sizlere "Trafik sigortasının neden zorunlu olduğu"konusu hakkında bilgiler vereceğiz.

Trafik sigortası bir diğer zorunlu trafik sigortası olarak bildiğimi motorlu araç sahiplerinin araçlarına yaptırması gereken sigorta türlerinden bir tanesidir.

 Zorunlu trafik sigortası" Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk ve Mesuliyet "sigortası olarak geçmektedir.

Karayollarında ve de otoyollarda trafiğe çıkan ve de her araçta olması gereken trafik sigortası her hangi bir kaza durumunda suç sorumluluğu olmayan bireylerin zararını ve hasarını karşılamak amacı ile yapılmaktadır.

 Zorunlu trafik sigortasında ki hedef 3.şahısların korunmasıdır. 

Devlet trafik sigortasını yaptırmayı zorunlu kılarak suçu bulunmadığı halde hasar gören kişilerin hasarını karşılatma amacı yapılmıştır. Trafik sigortasının zorunlu olması bu nedenlere bağlıdır.

Her yıl trafik sigortası poliçesinin yenilenmesi zorunlu olarak gerekmektedir. Yaptırılması zorunlu olan trafik sigortası sigorta yaptıran bireyin uğradığı ve uğrayacağı hasarları poliçe teminatı kapsamında karşılamaz bir tek kaza sırasında hasar gören karşı tarafın maddi hasarlarını karşılar.

Trafik sigortasının zorunlu kılınmasının bir diğer getirisi ise , trafik sigortası poliçe yenileme işleminin yapılmaması durumunda ortaya çıkmaktadır.

 Zorunlu trafik sigortasının araca yaptırılmaması ya da trafik sigortası poliçesinin yenilemesinin yapılmaması cezai yaptırımlara maruz kalmanızın nedeni olan bir durumdur. 

Bakınız: Zorunlu Trafik Sigortası Gecikme Cezası

Trafik sigortasının yaptırılmadığı anlaşılmaz diye sakın düşünmeyin. Eğer trafiğe, trafik sigortasız çıkar iseniz trafik kontrollerinde  zorunlu trafik sigortasının yapılmadığı ya da poliçenin yenilenmediği anlaşılır ise aracınız trafikten çekilerek hem men edilir hemde yolculuğa devam edemezsiniz.

Bir tek kesilen para cezası ile trafiğe devam etmeniz mümkün değildir trafik cezası gibi.

Geçerli olan  zorunlu trafik sigortası poliçesini polis memurlarına göstermediğiniz taktirde tekrar yolculuğa devam edemezsiniz.

Verilen bilgilerden anlaşıldığı üzere zorunlu trafik sigortası kaza durumunda sizin uğradığınız zararları değil, karşı tarafın hasarlarını karşıladığından dolayı hem trafik sigortasını hemde kasko sigortasını (zorunlu değil) kendiniz için yaptırabilirsiniz.

Aslında bir bakıma zorunlu trafik sigortasının yararı sizlere de dokunuyor. Karşı tarafın zararını karşılamak adına cebinizden para gitmiyor sizin yerinize trafik sigortası ödüyor tüm hasar masraflarını.

Bakınız: Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

Bakınız: Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?

Bakınız: Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Bakınız: Zorunlu Trafik Sigortası Tazminat Ödemesi

Bakınız: Zorunlu Trafik Sigortası Limitleri

Bakınız: Zorunlu Trafik Sigortası Manevi Tazminat Öder Mi?

Bakınız: Zorunlu Trafik Sigortası Teminatları Nelerdir?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları