Türev Piyasalar Nedir? - Türev Araçlar
Türev Piyasası

Forward, Futures, Options, Swap

Türev Piyasalar

Forward, Futures, Options ile Swap işlemlerini içermektedir. Bu tür işlemler vadeli işlemler olmaktadır.

Vadeli işlemlerin ortak özelliği, ileri bir tarihte teslimatı yapmak üzere herhangi bir malın ya da finansal aracın bugünden alım-satım işleminin yapılmasıdır.

Türev Araçlar

Değeri başka bir finansal varlığın ya da malın değerine doğruca bağlı olan finansal araçlar türev araç olarak adlandırılmakta.

Türev araçlar, dayanak varlığın sahipliğinin el değiştirmesine gerek olmadan bu varlıkla ilgili yükümlüklerin ve hakların ticaretine olanak sağlar.

Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Belirli bir vadede, öncesinde belirlenen fiyat, miktar ve nitelikte ekonomik ya da finansal göstergeyi sermaye piyasası aracını, kıymetli madeni ve malı alma ya da satma yükümlülüğü veren sözleşme vadeli işlem sözleşmesidir.

Vadeli işlem sözleşmelerinin en temel özelliği ise, kredili alım ve açığa satış işlemlerinde olduğu gibi düşük miktarda para ya da teminat ile büyük pozisyonlar alınabilmesine imkan sağlamasıdır.

Bu yüksek kaldıraç etkisiyle piyasalarda yüksek getiriler elde edilebileceği gibi, büyük zararlar ile karşılaşma olanağı da vardır.

Meydana gelecek zarar miktarı, başlangıç teminatını aşabileceği gibi yatırımcının hesabında ki teminatın tamamını da aşabilir.

Vadeli İşlemlerin Sağlamış Olduğu Avantajlar

Vadeli işlem piyasaları, spot piyasada meydana gelen risklerin ortadan kaldırılması ve ya yönetilmesi gelecekteki fiyat değişimlerine karşı bugünden alım-satım yapılması neticesi tarafların olası fiyat dalgalanmalarına karşı korunmasını sağlar.

Vadeli işlem piyasalarında yatırımcılar, spot piyasalara göre daha düşük miktarlarda sermaye ile işlem yapabilme imkanına sahiptir.

Spot piyasalarda işlem tutarının tamamı tahsil ediliyorken, vadeli piyasalarda marjin olarak adlandırılan işlem tutarına oranla daha düşük miktardaki teminat tutarı ile işlem yapılabilmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları