Üç Banka Türk Telekom'a Ortak Oluyor
Akbank Garanti ve İş Bankası Türk Telekom'a Ortak Oluyor

Bankalar Türk Telekom'a Ortak Oluyor

Türk Telekom'da % 55 hissesi olan OTAŞ, Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası'ndan aldığı 4,75 milyar dolar kullandığı krediyi ödeyemedi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, OTAŞ'ın hisselerinin üç banka tarafından devralınacağını açıklandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türk Telekom'da %55 hissesi olan  OTAŞ'ın Türk Telekom'a kredi veren bankalar tarafından oluşturulacak bir ortak girişim şirketine devredilmesini onayladı. 

Böylece, OTAŞ hisseleri bankaların kuracağı şirkete geçecek. 

Akbank, Garanti  ve İş Bankası, OTAŞ'ın kendilerinden almış olduğu krediyi geri ödeyememesi üzerine Türk Telekom'daki %55 OTAŞ hissesini devralmak için geçtiğimiz ay Rekabet Kurumu'na başvuru yapmıştı.

Akbank, Garanti ve İş Bankası Türk Telekom'da %55 Hissesi Olan OTAŞ'ı Devralacak

Türk Telekom tarafından KAP'a yapılan açıklamada konu ile ilgili olarak şunlar ifade edildi:

"Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan Şirketimize iletilen resmi bildirime göre, Ojer Telekomünikasyon A.Ş.'nin şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.'de (Türk Telekom) bulunan yüzde 55 oranındaki hisselerinin, OTAŞ'a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığı ile devralınması Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygun görülmüştür." 

4.75 Milyar Dolar Kredi Ödenemedi

Hariri ailesinin, Suudi Telekom Şirketi'yle (STC) ortak olduğu Oger Telecom, 2005 senesinde Türk Telekom'un %55'ini satın almıştı. 

Satın alma Oger Telecom'un Türkiye'de kurduğu OTAŞ adlı şirket üzerinden yapılmıştı. 

OTAŞ, Türk Telekom'u satın almak için bankalardan kullandığı kredinin yeniden finansmanı için 2013 yılında aldığı 4.75 milyar dolar krediyi ödeyememişti.

Bankalar Verdiği Krediye Göre Pay Sahibi Olacak

Geçtiğimiz aylarda konu ile ilgili yapılan toplantıya bankalar, hükümetten yetkililer, hukuk firmaları ve danışmanlık firmaları katılmış toplantıda OTAŞ'a ait %55 Türk Telekom hissesinin bankaların ortaklığında kurulacak yeni şirkete devredilmesine ilişkin plan öne çıkmıştı.

Plana göre yeni şirkette bankalar, kredideki payları oranda hisse sahibi olacak.

OTAŞ'a verilen kredide Akbank yaklaşık 1.5 milyar dolar, Garanti 1 milyar dolar, İş Bankası ise 500 milyon dolar paya sahip.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları