Vadeli Hesaptan Vadesi Dolmadan Para Çekmek
Vadeli Hesaptan Vadesi Dolmadan Para Çekilir Mi?

Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli Hesaptan Para Çekmek

Bu yazımızda sizlere"Vadeli hesaptan para çekmek"konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Fakat vadeli hesaptan para çekmek bilgisine geçmeden önce dilerseniz vadeli  hesap nedir bir hep beraber hatırlayalım.

Vadeli hesap nedir?

Günümüzün insanları teknoloji ile beraber para harcamanın ve kolayca ödeme işlemlerinin yapılmasının rahatını yaşıyor.

Banka işlemlerini yapabilmek adına kendi adınıza bulunan bir banka hesabınızın bulunması gerekmektedir. 

Vadeli hesap 

Belli bir süre zarfı içerisinde yatırılan paraya açılan banka hesabına vadeli hesap denir.

Vadeli hesap nasıl açılır?

Vadeli hesap açtırmaya karar verdiğiniz bankaya giderek vadeli hesap açtırmak istediğinizi söylemelisiniz.

Vadeli hesap açtırmak için gerekli belgeler

Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

İkametgah belgesi yada adınıza kayıtlı bulunan elektrik,su,doğalgaz,telefon faturalarından bir tanesi.

Bu belgeleri tamamlayarak vadeli hesap başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Yalnız banka olası durumda ek evrak isteme hakkına sahiptir.

Vade dolmadan hesabıma para yatırabilir miyim?

Tabi ki her an istediğiniz saat ve gün çerçevesinde vadeli hesabınıza para yatırabilirsiniz. Ancak vade dolmadan para yatırmanız sizin için eksi olabilir. 

Vade dolmadan para yatırırsanız alacağınız faizi riske atıp almamanıza neden olabilir. Vade dolum tarihinden sonra vadeli hesabınıza para yatırmak oldukça iyi olacaktır.

Vadeli hesap riski en düşük ve en avantajlı yatırımlardan bir tanesidir diyebiliriz.

Belirli süre ile paranızı bankaya vererek vadeli mevduat hesabı sisteminde ilgili banka kurumunun paranızı işletmesi dahilinde belirli oranda faiz getirisi kazancı sağlamayı elde etmiş oluruz.

Vadeli mevduat hesabı ile alakadar en çok sorulan sorulardan bir tanesi ise bizlere, VADELİ MEVDUAT HESABI SÜRESİ DOLMADAN VADELİ HESAPTAN PARA ÇEKİLEBİLİR Mİ? evet arkadaşlar bizim tarafımıza en çok yönlendirilen sorulardan bir tanesi de bu.

Bizlerde bu yazımızda sizlere bu sorunun yanıtını vereceğiz.

Vadeli mevduat hesabınızdan istediğiniz gün, tarih ve saatte para çekebilirsiniz ancak bunun bir külfeti olacaktır muhakkak bu külfet ise vadeli mevduat hesabınızın vadesinin bozulması.

Şöyle anlatalım sizlere;

Vadeli mevduat hesabınızdan vadesi henüz dolmadan para çeker iseniz, vadeli mevduat hesabı süre dolumunda elde edeceğiniz ve almaya hak kazandığınız faiz getirisinden vazgeçmiş olacak ve kendi eliniz ile köşeye itmiş olacaksınız.

Vadeli mevduat hesabının mantığı ise, belirlenen süre içerisinde işletilmesi ve bu süre sonrasında yatırımcıların hem paralarını çekmesi hemde faiz getirisini elde etmesi. 

Bu mantık sonucunda ise anlayacağınız üzere vadeli hesaptan vadesi dolmadan para çekilmez çekilir ise de vadeli mevduat hesabının bir anlamı kalmayarak vadesi bozulur faiz getirisini elinizin tersi ile itmiş olursunuz.

Fakat vadeli hesabınızdan süre dolumunda para çeker iseniz o zamanda hem ana parayı alabilir hemde faiz getirisini dilediğiniz gibi çekebilir hatta yenide vade yapma imkanına dahi sahip olabilirsiniz.

Birikim yaptığınız paranızı vadeli mevduat hesabında değerlendirmek istiyor aynı zamanda ihtiyaç anınızda vadeli hesabınızın vadesi bozulmadan para çekmek istiyor iseniz bankalar bununda çözümünü buldu.

Birikim hesabı bu çözümün adı.

Banka kurumlarının müşterilerini sunmuş oldukları diğer vadeli mevduat hesabı olan birikim hesabı vadesi sadece bir gündür.

Anlayacağınız birikimli vadeli hesapta ki paranız günlük olarak işletim görür ancak faiz getirisi diğerlerine nazaran daha düşüktür. Ancak ihtiyaç anınızda vade bozulmadan para çekmek istiyor iseniz o halde birikim hesabı tamda size göre...

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları