Vadeli İşlem Sözleşmeleri - Borsa Günlüğü
Vadeli İşlemler Piyasası

Vadeli İşlem Sözleşmeleri ve Özellikleri

Futures yani vadeli işlem sözleşmesi, sözleşmenin taraflarına standartlaştırılmış miktar ile kalitedeki bir malı ileri bir tarihte bugünden üzerinde anlaşma sağlanılan fiyattan alım ya da satım yükümlülüğü getiren sözleşme olarak ifade edilmektedir.

Vadeli işlem sözleşmelerinin 4 unsuru mevcuttur bunlar;

*Nitelik

*Fiyat

*Miktar

*Vade

Bu unsurlar borsalarda işlem gören  vadeli işlem sözleşmeleri için standardize edilmiştir.

Borsalarda vadeli işlem sözleşmeleriyle işlem gerçekleştirebilmek için belirlenen başlangıç teminatı Takas Kurumu'na yatırılmalıdır.

Oluşan zararlar veya nakit dışı teminatların değerlerinin düşmesi neticesinde teminat seviyesinin sürdürme teminatının altına düşmesi halinde ilgili yatırımcılara teminat tamamlama çağrısı yapılır.

Seans sonrası oluşacak fiyatlara ve istatistik'i değerlere göre teminat seviyesi sürdürme teminatının altına düşen yatırımcılar için teminat tamamlama çağrısı yapılmaktadır.

Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde vade tarihinde uzlaşma fiziki teslimat ile nakdi uzlaşı halinde gerçekleştirilmektedir.

Fiziki teslimatta üzerinde anlaşma sağlanılan dayanak varlık el değiştirir. Nakdi uzlaşıda ise sözleşme fiyatı ve vade tarihindeki cari fiyat arasındaki fark kadar tutar taraflar arasında el değiştirir.

Peki, Kimler Vadeli Piyasalarda İşlem Yapar?

1. Riskten Korunmak İsteyen Yatırımcı

Bir sermaye piyasası aracı, kıymetli maden, döviz yada malı kullanan, bunlarda pozisyon tutan ya da ileri tarihte teslimatını bekleyen fakat ilgili ürünün fiyatında gelecekte meydana gelebilecek beklenmedik değişimlerden korunmak isteyen yatırımcılar, vadeli piyasalarda spot piyasadaki pozisyonlarının tam tersi yönünde pozisyon almaktadırlar.

2. Arbitrajcılar

Arbitrajcılar, iki ya da daha fazla piyasada eş zamanlı olarak yapılan alım-satım işlemleri ile risksiz kar elde etmeyi hedefleyen kişiler ya da kurumlar olmaktadır.

 Arbitrajcıların varlığı piyasaların birbirleriyle uyumlu ve dengeli hareket etmesine ve doğru fiyat oluşumuna katkı sağlar.

3. Spekülatörler

Spekülatörler, korunma amacı ile işlem yapanlardan farklı olarak fiyat beklentileri içerisinde kar elde etmek amacı ile yatırım yapan kişiler ya da kurumlardır. 

Vadeli piyasalar özellikle kaldıraç etkisi nedeni ile spekülatörlere oldukça önemli fırsatlar sunmaktadır.

Spekülatörlerin piyasanın likiditesini ve işlem hacmini arttırdığı bilinmektedir.

 Bu yatırımcı şeklinin risk alma konusundaki isteklilikleri diğer piyasa katılımcılarına taşıdıkları riski spekülatörlere devrederek riskten korunma imkanı sağlamaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları