Vadesinden Önce Çek Tahsili Nasıl Yapılır?
Çek Nasıl Kırdırılır?

Vadesinden Önce Çek Tahsili

Vadesinden Önce Çek Tahsili

Vadesinden Önce Çek Bozdurma

Bu yazımızda sizlere"Vadesinden Önce Çek Tahsili,Vadesinden Önce Çek Nasıl Bozdurulur?, Vadesinden Önce Çek Bozdurma, Çek Nasıl Kırdırılır?, Çek Nasıl Bozdurulur?, Çek Kıran Şirketler, Çek Nerede Bozdurulur?,"sorularının yanıtını sunacağız.

Çek Kırdırma / Çek Bozdurma

Çek vadesi gelmeden yani çekin ödeme günü gelmeden çek tahsili işlemine çek kırdırma ya da çek bozdurma denir.

Vadesinden önce çek tahsili yapılabilir. Vadesinden önce çek bozdurmak için faktoring şirketlerine ya da piyasada bu işler ile uğraşan firmalara ve ya şahıslara başvurabilirsiniz.

Elinizde bir çek var ama vadesinden önce nakit para ihtiyacınız oldu ve elinizde ki çeki vadesi gelmeden  tahsil etmek istiyorsunuz ancak nasıl yapacağınızı bilmiyor iseniz o halde yazımızın devamını okumanızda fayda var.

Çekin vadesi gelmeden erkenden tahsil edilmesi günümüzde yasal olarak faaliyet gösteren faktoring şirketleri tarafından yapılabilmektedir.

Ancak faktoring şirketi sizden bu talebiniz karşılığında çek kağıdı başına belirli oranlarda komisyon ücreti alır.

Bu komisyon ücretini kabul etmeniz halinde çek tutarından komisyon bedeli düşülerek çek bozdurma işleminiz yapılır ve geri kalan tutar size verilir.

Bu durum pek fazla işinize yarar gözükmese de acil nakit ihtiyaçlarınız için bu komisyon bedelini ödemeye değer.

Aslına bakılacak olur ise çeklerde vade yoktur. Ancak çekin kesildiği tarih tacirler tarafınca vade olarak algılanmaktadır.

Belirttiğimiz üzere çekte vade olmadığından dolayı bankaya yapacağınız ibraz sonrası çekin karşılığı var ise çek tutarını rahatlıkla tahsil edebilirsiniz ödeme gününde.

Ancak çek üzerinde yazılı ödeme tarihini bekleyemem diyor iseniz o halde yapmanız gereken herhangi bir faktoring şirketine ulaşım sağlayarak çek kırdırma işlemini yapmanızdır.

Yeri gelmişken faktoring şirketleri haricinde yasa dışı yollar işe çek kırdırma, çek bozdurma, vadesinden önce çek tahsili yapan kişilere bu konu hakkında danışır iseniz elinizde ki çekten de olabilirsiniz.

Bu nedenle çek kırdırma yahut çek bozdurma işlemini yasal şirketler tarafından yapmanızı öneririz.

Yani kısaca vadesinden önce çek bozdurmak ya da kırdırmak isteyen kişilerin yapması gereken;

Uygun bir faktoring şirketi bulmak daha sonra faktoring şirketine giderek ilgili kişi ile görüşmek ilgili kişi ile görüştükten sonra ve bütün detayları konuştuktan sonra çek kırdırma, çek bozdurma komisyonunu ödeyerek elinizde bulunan çeki vadesinden önce tahsil edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları