Yanlış Hesaba Para Yatırdım Nasıl Geri Alırım?
Para akışı artık elden ziyade banka hesapları üzerinden ve banka hesaplarında ki paranın aktarımı için bankaların atm şubelerinden internet bankacılığı şubelerinden,telefon bankacılığı şubelerinden gerçekleştirilebiliyor.

Yanlış Hesaba Yatırılan Para Geri Nasıl Alınır?

Yanlış Hesaba Yatırılan Para Geri Nasıl Alınır?

Yanlış Hesaba Para Yatırılınca Nasıl Geri Alınır?

Bu yazımızda sizlere"Yanlış hesaba para yatırmak ve yanlış hesaba para yatırınca nasıl geri alınır?"konusuna ilişkin yazımızın devamında bilgiler vereceğiz sizlere.

Yanlış Hesaba Yatırılan Para

Para akışı artık elden ziyade banka hesapları üzerinden ve banka hesaplarında ki paranın aktarımı için bankaların atm şubelerinden internet bankacılığı şubelerinden,telefon bankacılığı şubelerinden gerçekleştirilebiliyor.

Eft (Elektronik Fon Transferi), Havale işlemleri ile beraber banka hesabımızdan yaptığımız para transferi esnasında dikkatli olmamız gerekir her halükarda. Ufacık bir rakam hatası bizleri oldukça zor duruma sokabiliyor ne yazık ki. 

Bu işlemler beraberinde dikkatsizliğimizin sonucu bazen kötü olabiliyor yani para göndermek istediğimiz hesaba bir dikkatsizlik sonrasında yanlış hesaba para gönderimi durumu ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

Hal böyle olunca yanlış hesaba para gönderdim ne yapmalıyım? sorusu kafaları kurcalayarak panik oluyoruz. 

Peki yanlış hesaba gönderilen para nasıl geri alınır?

Yüksek miktarda para gönderme işlemi yapmaya çalışıyor iseniz o halde panik yapmanıza hiç gerek yok çünkü;

Nereden baksanız bütün bankalar yüksek meblağlarda ki para gönderim işleminde 2 kez doğrulama işlemi yapmaktadır.

Telefon bankacılığı yahut internet bankacılığı ile gönderim sağlamış olduğunuz yüksek meblağlar karşı hesaba blokeli olarak geçmektedir.

Banka hesabınızdan yüksek meblağda para gönderimi işlemini yapmanızın ardından ilgili banka müşteri hizmetleri telefonundan sizlere ulaşım sağlayarak para gönderim işlemini teyit etmektedirler. Bu işlem sadece yüksek tutarda ki meblağlar için geçerli sayılır.

Ola ki ilgili banka sizlere telefondan ulaşım sağlayamadı o halde, mevcut kayıtlı e-posta adresinize konuya ilişkin bildirim yapılır.

Eğer ki bu işlemler ile karşılaşıp bir sonuç elde edemediyseniz ya da işleminiz yukarıda yer alan doğrultularda gerçekleşmedi ise , ne yazık ki bunun geri dönüşü ya sizin istediğiniz gibi yada karşı tarafın yani yanlışlıkla başka birinin hesabına gönderdiğiniz tarafın istediği gibi sonuçlanır. Burada ki önemli nokta karşı tarafın sergileyecek olduğu tasarruf durumu.

Bu durumla karşılaşılması halinde genel olarak yanlış hesaba para gönderdiğiniz bireyin ilgili bankası ile iletişime geçilerek müşteri talimatı doğrultusunda paranın iadesinin yapılması talep edilir.

Bunun nedeni ise bile isteye kişinin hesabına para geçilmiş olması görüntüsü olarak yanlışlıkla olsa bile paranın iadesi karşı taraf istemedikçe mümkün sayılmaz.

Eğer ki yanlışlıkla başka hesaba yatırmış olduğunuz meblağ yüksek ise ve siz yanlış para gönderilen hesabın sahibi ile anlaşamaz yahut iletişime geçemez iseniz "SEBEPSİZ YERE ZENGİNLEŞME DAVASI" açabilirsiniz.

Yüksek meblağlar için sebepsiz yere zenginleşme davası açılarak elektronik haciz kısaca e-haciz yolu ile tutar haczedilir.

Bakınız: EFT Nasıl İptal Edilir?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları