Yasal Takibe Düşen Kredi
Kredi Borcu Yasal Takip Süreci

Kredi Borcum Yasal Takibe Düşmüş Ne Yapmam Gerekiyor?

Kredi borcunun ödenmemesi halinde bankaların izlemiş olduğu süreçleri ve bu süreç içerisindeki kredi borçluların merak ettikleri sorularının yanıtı sizlerle paylaşıyoruz...

Yasal Takibe Düşen Kredi Borcu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

*Üst üste iki dönem kredi taksiti ödenmediği durumda, kredi taksitlerinizin banka tarafından iptal edilebileceğini göz ardı etmeyin.

*Herhangi bir borcunuzdan dolayı maaş hesabınıza haciz konulmaz. Ancak maaşınızın yüzde 25'ine yani 1/4'üne el koyulabilir.

*Maaş hesabınıza haciz konulması halinde de İcra Müdürlüğüne itiraz etmelisiniz. Bu durum yüzünden mağduriyet yaşadınız ise hakkınızı yasal yollar ile aramalısınız. 

*Haciz işlemleri başlatılmadan önce ipotekli ya da ipoteksiz taşınmazlarınızı satışa çıkararak kredi borcunuzu kapatabilirsiniz. Aksi halde taşınmazlarınız değerinin yüzde 40'ına denk gelen tutarlar ile satışa çıkarılabilir ve satılabilir.

*Bu süreç içerisinde aile bireyleriniz yalnızca sizin adınıza olan bir kredi borcu için yasal olarak bilgilendirilmez banka tarafından. Şayet sizin bildirmediğiniz halde adınıza kayıtlı olmayan iletişim bilgilerinden aile bireyleriniz aranır ise yasal olarak hakkınızı aramalısınız.

*Yine bu süreç içerisinde banka ya da avukatı ile pazarlık ederek faiz indirimli ve gelirinize uygun bir ödeme planı talep edin. 

Kredi Borcundan Dolayı Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

TÜKETİCİ KREDİSİ SÖZLEŞMESİ YÖNETMELİĞİ   18.maddesi uyarınca, birbirini izleyen 2 taksit ödemesinin yapılmaması halinde bankanın borçluya 30 gün süre tanıyarak borcun tamamını isteme hakkı bulunuyor.

Anlayacağınız, üst üste iki dönem kredi taksiti ödemesi yapılmaması halinde inisiyatif tamamı ile bankanın elinde olsa dahi yasal takip sürecinin başlaması için tüketicinin en az 90 günlük süresi mevcut.

Banka Ne Zaman İhtarname Gönderir?

Üst üste iki dönem kredi taksitinin ödenmemesi halinde, ilgili yönetmelik gereğince bankanın borçluya ödemelerin yapılması için 30 gün süresi olduğunu ihtarname ile bildirmesi gerekiyor.

Bunun haricinde banka birinci taksit ödemesinin gecikmesi durumunda bile ihtarname gönderebilmektedir ikamet adresinize.

Banka bildirimde bulunmuş olduğunuz ikamet adresi ile telefon numaraları üzerinden size bildirim yapıyor. Bunun dışında bankanın sizin bildirimizin haricinde hukuki süreç başlamadan resmi ikamet adresinize ulaşma şansı mümkün değildir.

İhtarname Gönderildikten Sonra Banka Yapılandırma Yapar Mı?

Yapılandırma işlemi tamamı ile bankanın elinde olan bir durumdur. 

Fakat her ödenmeyen kredi batık oranında gözüktüğü ve yasal süreçte kredinin tahsilinin güç olmasından dolayı müşteri yapılandırma talepleri bankalar tarafından genellikle olumlu olarak değerlendirilmektedir.

Bunun için banka ile haciz işlemleri başlamadan önce yapılandırma şartları için görüşmekte yarar vardır.

Yasal Takipten Sonra Avukat ve İcra Masrafları Ne Kadar Tutar?

Avukat masrafları banka ile avukatın anlaşmasına göre farklılık göstermektedir. Ayrıca bilmelisiniz ki ücretlerin düşük olduğu söylenemez.

Bunu bankanız ile görüşmenizde yarar vardır.

Banka Avukatı Sizi Ne Zaman Arar?

Banka kredi borçlusu ile yerleşim yeri olan ikamet adresine göre anlaşmalı olduğu avukatlık büroları ya da kendi bünyesindeki avukatlar aracılığı ile irtibata geçer.

Bu süreç genellikle 3 taksit üst üste ödenmediği zamanda başlar.

Çünkü haciz işlemleri bu esnada başlamış olur. Tabii bu süreç içerisinde avukat haricinde banka yetkilileri de birçok kez borçlu ile iletişime geçer.

Haciz İşlemleri Hemen Başlatılır Mı?

Yasal bekleme süresinin tamamlanması durumunda, yani üst üste iki dönem kredi taksiti ödemesinin yapılmamasından sonra verilen 30 günlük sürenin (90 gün) dolması halinde bütün inisiyatif bankanın elindedir.

Banka ile bir anlaşmaya varılmadığı durumda ise genel uygulama olarak yasal bekleme süresinin sonunda yasal takip süreci başlatılmaktadır.

Avukat İle Pazarlık Yapılabilir Mi?

Haciz işlemlerinde bankalar genellikle bütün alacağını tahsil edememekte. Çünkü lüks sınıfına girmeyen eşyalar haciz edilemiyor ve maaşın da en fazla yüzde 25'lik kısmına el konulabiliyor.

Böyle bir durumun olduğundan dolayı banka avukatları anlaşma yoluna gidebilmektedir.

Hatta bu anlaşmalar anapara ödemesinin yapılması ve uzun vadeler ile taksitlendirme şeklinde de olabilmekte.

Banka ya da Banka Avukatı Aile Bireyleri İle İletişime Geçer Mi?

Hukuka aykırı ve çokta etik olmayan bir durum olması ile beraber bu süreç içerisinde banka ya da banka avukatları ulaşabildikleri aile bireylerine kredi borcu olduğunu bildirebiliyor.

Genel olarak açık bir şekilde borç miktarı söylenmese de kredi borcunun olduğu söylenebiliyor.

Banka ya da banka avukatı aile bireyleriniz ile iletişime geçmeden bir an önce banka ile ya da banka avukatı ile sizin iletişime geçmeniz ve borçlarınız hakkında gerekeni yapmanız gerekir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları