Zorunlu BES Ne Zaman Başlayacak ve Maaş Kesintisi Ne Kadar Olacak?
Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi Ne Zaman Başlıyor? Zorunlu BES

Bireysel Emeklilik Sistemi Ne Zaman Başlıyor? Zorunlu BES

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Ne Zaman Başlıyor ve Maaşlardan Ne Kadar Kesilecek?

Bu yazımızda sizlere "Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Ne Zaman Başlayacak, Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Maaş Kesintisi Ne Kadar Olacak, Zorunlu Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı, e-Devlet Bireysel Emeklilik Sorgulama"konusu hakkında bilgiler vereceğiz.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi 2017

1 Ocak 2017 tarihi itibari ile başlayacak olan ve 45 yaş altında ki tüm çalışanların maaşından otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi Kesintisi yapılacak.

Zorunlu Bireysel Emeklilik (BES)'de maaşlardan ne kadar kesinti yapılacağı da merak edilen sorular arasında yer alıyor.

Önümüzde ki hafta başı itibari ile otomatik geçiş yapılacak olan BES-Bireysel emeklilik sisteminden cayma hakkı bulunmaktadır. 

Cayma hakkını kullanan kişiler hiçbir maddi kesintiye uğramayarak Bireysel Emeklilik Sisteminden Muaf olabilirler.

Zorunlu Bireysel Emeklilik sistemi ise 1/1/2017 tarihinde başlayacak.

Bireysel emeklilik sisteminde emeklilik durumunda hesabındaki birikimi minimum 10 yıl süreli yıllık gelir sigortası sözleşmesi dahili kapsamında almayı tercih eden çalışanlara ise birikiminin %5 oranında devlet katkısı verilecek.

İşverenlerin ilk olarak otomatik katılım için emeklilik planı düzenlemesine ilişkin Hazine Müsteşarlığı tarafınca yetki verilmiş olan en az bir olmak üzere emeklilik şirketi ile "emeklilik sözleşmesi" imzalamak zorundadır.

Halihazırda sektörde faaliyette bulunan on sekiz emeklilik şirketiyle işverenlerin sözleşme imzalaması mümkündür.

İşverenin katkı payını zamanında emeklilik şirketine aktarmaması ya da geç aktarması durumunda çalışanın birikiminde oluşabilecek parasal kaybı telafi etmek zorundadır.

İşverenlerin çalışanlarının katkı paylarını yönlendirebileceği fonlarla ilgili faiz içeren ya da faiz içermeyen halinde tercihlerini almak ve seçimde bulunmayanlar adına tercihte bulunmak ile yükümlüdür.

Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olan 45 yaş altı çalışanların maaşlarından kesilecek olan asgari katkı payı ise, prime esas kazancın ya da emeklilik keseneğine ilişkin aylığın %3 oranında olması bekleniyor.

e-Devlet Bireysel Emeklilik Sorgulama

TSB yani Türkiye Sigortalar Birliği açıklamasına istinaden, Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcılarının bilgilendirilmesi amacı ile e-Devlet Hizmetler Dökümü bölümünde yer alan Emeklilik Gözetim Merkezi sekmesinde BES Devlet Katkısı Kullanım ve Limit Bilgileri Sorgulama sayfası açılarak hizmete geçtiğini bildirdiler.

2016 yılı Temmuz ayı sonunda hizmete açılan servis ile BES katılımcıları sisteme giriş yaparak, Bireysel Emeklilik sözleşmelerine ilişkin, Temel BES sözleşmesi bilgisine, hesaplanan devlet katkısı miktarına ve ilişkin yıl için kalan devlet katkısı payı limitine e-Devlet sistemine giriş yaparak göz atabilecekler ve takibini sağlayabilecekler.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Cayma Hakkı

Otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi dahilinde çalışanlar işveren tarafından bireysel emeklilik sözleşmesinin başlatılması tarihinden itibaren 2 ay içerisinde BES cayma hakkını kullanabilirler.

Buna göre, çalışanın BES sözleşmesi iptal edilmektedir.

Yine, BES Cayma hakkını kullanan çalışanlardan yapılan maaş kesintilerinin hiçbir kayıp olmadan 10 iş günü içerisinde iade edilmesi gerekmektedir.

Bundan dolayı otomatik katılımlı BES cayma hakkını kullanan çalışanların maddi anlamda hiç bir kaybı bulunmayacak.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları