Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Ne Zaman Başlayacak?
Bireysel Emeklilik Sistemi Ne Zaman Zorunlu Olarak Başlayacak?

45 Yaş Altı Emeklilik, Bireysel Emeklilik Sistemi

45 Yaş Altı Emeklilik, Bireysel Emeklilik Sistemi

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (Otomatik Katılım) 1 Ocak 2017 Tarihinde Başlıyor

Bu yazımızda sizlere" BES, Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi  Ne Zaman Başlayacak, Bireysel Emeklilik Sistemi Kimleri Kapsıyor, Kimler Bireysel Emeklilik Sisteminden Yararlanacak, Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı" konuların detayı yazımızın devamında yer alıyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

BES: 45 yaş altında olan milyonlarca çalışan bireyleri ilgilendiren" Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi"Resmi olarak hayatımıza giriş yapıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderilen tasarıya ilişkin 45 yaş altında olan çalışanların hepsi artık otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil olacaklar.

Kimine göre otomatik bireysel emeklilik sistemi olan, kimine göre de  zorunlu bireysel emeklilik.

 "Bireysel Emeklilik Sistemine BES" hakkında bu yazımızda detaylara yer verdik, bakalım nelerin bilgisi yer alıyor Zorunlu BES'de."

Bütün çalışanların yakından takip etmiş oldukları konulardan bir tanesi BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi.

Çalışanlar Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi uygulamasında maaşlarından ne kadar kesinti yapılacağını merak ediyorlar.

 Aynı zamanda Bireysel Emeklilik Sisteminin ne zaman başlayacağını da merak konuları arasında. BES 2017 yılı itibari ile yürürlüğe girerek başlatılacak.

 Peki, Bireysel Emeklilik Sistemi maaş kesintisi ne kadar ve ne zaman olacak? detaylar yazımızın devamında,

İşverenler, çalışanlarını otomatik katılım için emeklilik planı düzenleme konusu hakkında Hazine Müsteşarlığı tarafından uygun görülen şirketlerin sunacağı emeklilik planına dahil edecek. 

Bireysel Emeklilik Sistemine otomatik olarak her ay belirli bir oranda para yatırılacak.

Bireysel Emeklilik Sistemininden (BES) Kimler Yararlanacak?

1972 tarih doğumlu çalışanlar BES sisteminden yararlanacaklar. 45 yaş altı tüm çalışanlar için Bireysel emeklilik sistemi zorunlu olacak. 

45 yaş üstü çalışanlar ise BES'e dahil olamayacaklar. 45 yaş altında çalışanlar Bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak katılım sağlayacak ve yukarıda da belirttiğimiz üzere 45 yaş altı çalışanlar için BES zorunlu olacak 2017 yılı itibari ile.

Bireysel Emeklilik Kesintisi Ne Kadar Olacak? 

Prime esas elde edilen kazancın %3 oranı kadar kesinti yapılarak BES'e dahil edilecek.

%3 oranını iki katına kadar artırmaya %1 oranına kadar azaltmaya ya da katkı payına maktu limit getirmede Bakanlar Kurulu yetkili olacaktır. 

En düşük kesinti ise 50 Türk Lirası en yüksek kesinti ise 312 Türk Lirası olacaktır. 

*Aylık prime esas kazancı 2.000 Türk Lirası olanlar için ise aylık olarak 60 Türk Lirası kesinti yapılacaktır. 

*Aylık prime esas kazancı 3.500 Türk Lirası olanlar için 105 Türk Lirası aylık olarak kesilecek.

* Aylık prime esas kazancı 5.000 Türk Lirası olanlar için yine her ay 150 Türk Lirası kesinti yapılacak maaşlarından.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Ne Zaman Ayrılabilirim?

Bireysel emeklilik sistemine dahil olan çalışanlar için 2 ay içerisinde cayma hakkı tanınacak. 

Çalışanlar Bireysel emeklilik sisteminden çıkarken kesilen paralarını, getirisi var ise 10 gün süre içerisinde geri alabilecekler.

Bireysel emeklilik sisteminden cayma hakkı talebi doğrultusunda, çalışan tarafından posta yolu ile ya da güvenli elektronik iletişim kanallarıyla ilişkin emeklilik sözleşmesi hükümlerine göre işverene ya da şirkete bildirim yapılacaktır. 

Cayma bildiriminin ulaşması ise takiben 10 iş günü içerisinde ödenen katkı payları, hesabında var olan yatırım gelirleri ile beraber çalışan kişiye iadesi yapılması söz konusu.

Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı

Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olanlara devlet aylık katkı payının %25 oranında destek sağlayacak. 

Bundan ziyade Bireysel Emeklilik Sistemi cayma hakkını kullanmayan çalışanlara yönelik bir defaya mahsus olarak 1.000 Türk Lirası destek sağlanacak. 

Bireysel Emeklilik Sisteminde en az 10 yıl süre ile kalan ve birikimlerini maaş olarak almak isteyenlere devlet toplam birikim tutarının %5 oranı kadar katkı sağlayacak.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Nasıl Emekli Olunur?

Bireysel Emeklilik Sistemi yani BES ilerleyen yaşınız ile  beraber aktif çalışma hayatınızın son bulduğu ve  bununla beraber gelir seviyenizin de düştüğü zamanlar için şimdiden birikim yapma/yatırım yapma amacı üzerine kurulmuş bir sistemdir.

 Bundan dolayı, Bireysel emeklilik sistemi bir tek  orta aynı zamanda uzun vadeli yatırım düşüncesini benimsemiş olan bireyler için idealdir. Şöyle ki bireysel emeklilik sisteminden emekli olabilmenin ilk koşulu 10 yıl boyunca prim ödemiş olması ve aynı zamanda 56 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

*Finansal dalgalanmalar

*Dönemsel zorluklar

Gibi.

Bireysel emeklilik sistemi herkesin emekliliğinde rahat ve huzur içerisinde yaşamasına dair olarak yapılan ve uygulanan bir sistemdir.

 Bu durumda BES yani Bireysel emeklilik sistemi kişilere 10 aylık prim ödemesi, ara dönemler halinde ise tamamlanabilmesi için bu  esnekliğini vermektedir.

 Bireysel emeklilik sisteminin seçilici özelliklerinden bir tanesi olmakta olan bu uygulamanın yanı sıra devlet tarafından da çok sıkı takip edilen fon hesaplama işlemleri sayesinde de Bireysel sağlık sigortası planları güvenli ve aynı zamanda kazançlı bir yatırım aracıdır.

 Aynı veya farklı şirketten birden fazla Bireysel emeklilik planınız bulunuyorsa, tek birinden emekli olmanız diğerlerinden de aynı şekilde emekli olma hakkını sizlere tanıyacaktır. 

Her iki koşul da yerine geldiği taktirde ise iki seçenekten birini seçmeniz lazımdır.

Birikmiş olan paranızı tek bir seferde alabilir bununla beraber  sistemle var olan ilişiğinizi kesmiş olursunuz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları