Zorunlu Trafik Sigortası Manevi Tazminat Öder Mi?
Zorunlu Trafik Sigortası Manevi Tazminat Talebini Karşılar Mı?

Zorunlu Trafik Sigortası Manevi Tazminat Ödemesi

Zorunlu Trafik Sigortası Manevi Tazminat Ödemesi

Zorunlu Trafik Sigortası Manevi Tazminat

Bu yazımızda sizlere"Zorunlu Trafik Sigortası Manevi Tazminatı Karşılar Mı Karşılamaz Mı? konusu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ancak Zorunlu trafik sigortası manevi tazminat ödemesi konusuna geçmeden önce dilerseniz Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? tekrar bir hatırlayalım.

Zorunlu trafik sigortası: Araç sahiplerinin yasal zorunluluk doğrultusunda yaptırmalı gereken sigorta türüdür.

Bakınız:Zorunlu Trafik Sigortası Gecikme Cezası

Eğer ki yasal zorunluluk beraberinde aracınıza trafik sigortası yaptırmaz iseniz, trafik sigortası yaptırmadığınız tespit edilirse aracınız trafikten men edilir ta ki zorunlu trafik sigortasını yaptırıp belgeler ile beyan etmeniz durumuna kadar.

Zorunlu trafik sigortası kaza durumunda sizin hasarlarınızı değil 3.kişilerin hasarlarını karşılamaktadır.

Peki, zorunlu trafik sigortası manevi tazminat öder mi?

Bu sorunun yanıtını verecek olur isek, Trafik sigortası Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde olan her çeşit motorlu taşıtlara yaptırılması gereken zorunlu bir sigortadır.

 Yukarıda da bahsettiğimiz gibi zorunlu trafik sigortası kaza durumunda sizin hasarlarınızı değil üçüncü şahısların bedeni ve de maddi hasarlarını karşılar aynı zamanda güvence kapsamı adı altında suçlu aranmaksızın hasarları karşılar.

Zorunlu trafik sigortası maddi hasarları teminat altına almaktadır. Zorunlu trafik sigortalısı tarafından talep edilen manevi tazminatlar ödenemez. 

 Kaza sonucu meydana gelen, bireylerde üzüntü, korkma,endişe gibi durumlar para ile ölçülemediğinden dolayı zorunlu trafik sigortası poliçe teminatları arasında yer almaz.

Zorunlu trafik sigortası meydana gelen kaza durumunda suçlu olan tarafı maddi yönden de koruma altına almaktadır. 

Kazaya sebebiyet veren kişi ve kişiler zararı kendi ceplerinden değil trafik sigortası kapsamında sigorta şirketince öderler. 

Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araç sahiplerinin aracı ise trafik şube müdürlüğü otoparkına çekilerek araçları trafikten men edilir. Bu süreç ise oldukça sıkıntılı bir süreçtir.

Bundan dolayı mutlaka zorunlu trafik sigortanızı yaptırmalısınız.

Trafik sigortasının zorunlu bir şekilde yaptırılmasında ki amaç ise, olası kaza durumlarında hasar gören karşı taraf ve tarafların uğramış olduğu zararları karşılamasıdır.

 Devletimiz trafik sigortasını zorunlu kılarken aslına bakılırsa sosyal bir devlet olma ilkesi doğrultusunda hareket etmeyi sağlamaktır. 

Bu halde kaza durumunda kusuru olmayan kişiler güvence altına alınarak korunmuş olmaktadırlar. Bu bireylerin zararlarının ödenmemesi ihtimaline karşın devletimiz trafik sigortasını zorunlu olarak yaptırmaya karar vermiştir.

 Yasa ve hükümlülükler motorlu araçların kullanımı esnasında bir kişinin vefatına,yaralanmasına ya da sakatlanmasına karşı ve buna sebebiyet veren araç sahiplerini yükümlü tutmakta ve maddi hasarları karşılamakta yükümlü kılmıştır trafik sigortası beraberince.

Her ne kadar trafik sigortasını yaptırmak zorunlu olsa da bir çoğu kişi henüz trafiğe trafik sigortasız çıkarak onlarca kişinin ve de kendisinin hayatını tehlikeye atmaya devam ediyor. 

Bu sorumsuzluğun ne gibi sonuçlanacağından yukarıda az çok bahsetmiştik sizlere. 

Sizlerde hem kendi hayatınızı hem ailenizi hem sevdiklerinizi ve karşı tarafın ailesini eşini çocuklarını düşünerek zorunlu trafik sigortasını hiç düşünmeden yaptırmalısınız.

Bakınız:Zorunlu Trafik Sigortası Tazminat Ödemesi

Bakınız:Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Bakınız:En Ucuz Trafik Sigortası Hangisi

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları