Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?
Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası

Trafik Sigortası Nedir ve Ne işe Yarar?

Bu yazımızda sizlere "Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?" konusu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Zorunlu Trafik Sigortası

Trafik sigortası bir diğer zorunlu trafik sigortası araç sahibi olan kişiler tarafından yaptırılması gereken ve de yasal zorunluluğu bulunan sigorta türüdür.

 Zorunlu trafik sigortası kaza anında oluşan karşı tarafa vermiş olduğu zararları hem bedeni hemde maddi anlamda güvence altına alan bir sigorta türüdür. 

Trafik sigortasını yaptırmayan araç sahipleri araçları ile trafiğe, yolculuğa çıkamaz çıksalar dahi trafik polisi tarafından ya da online olarak tespit edildiğinde araçları trafikten men edilir ve araca trafik sigortası yaptırmadan alamazsınız. 

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına mutlaka zorunlu trafik sigortanızı yaptırmalısınız.

Zorunlu trafik sigortası sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerli olup ülke dışında geçerli sayılmayacaktır.

 Zorunlu trafik sigortası yapılan aracın hasarlarını karşılamaz, karşı tarafın zararını hasarını karşılar.

Bakınız:Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

Zorunlu Trafik Sigortasını Yaptırmazsam Ne Olur?

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmaz iseniz ya da zorunlu trafik sigortası yaptırıp biten poliçenizi yenilemez iseniz, trafik polisleri trafiğe çıktığınızda aracınızın trafik sigortası olmadığını tespit eder ise aracınıza el konulur yani trafikten çekilir.

 Buna göre trafik sigortasız aracınız ile yolculuk yapmaya devam edemezsiniz.

Tüm araç sahipleri zorunlu trafik sigortasını yaptırmaya mecburdur ve de biten trafik sigortası poliçelerini yenilemek zorundadırlar. 

Zorunlu olan trafik sigortasını yaptırmayan araç sahipleri biten poliçelerini yenilemekte zorunludurlar. 

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmayan araç sahipleri araçlarını alabilmek adına trafik sigortasını yaptırmalı aynı zamanda trafik sigortasını yaptırdığına dair belgeleri emniyete sunmalıdır. 

Aksi taktirde trafik şube müdürlüğü otoparkında aracınız öylece kalacaktır. Öyle trafik cezası yerim geçerim diye düşünmeyin sakın.

Ayrıca şunu da belirtmeliyiz ki aracınız trafik şube müdürlüğü otoparkında kaldığı her gün otopark ücreti ödemek ile yükümlü sayılırsınız.

Bakınız:Zorunlu Trafik Sigortası Gecikme Cezası

Bakınız:En Ucuz Trafik Sigortası Hangisi

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları